Töri másképp

7 érdekesség, amit eddig tutira nem tudtál a római iskolákról

Iskolába járni nem csak manapság fárasztó meló, az volt már az ókorban is. Sőt nem csak fárasztó, de néha bizony fájdalmas dolog is volt. Nézd meg, hogyan nevelte a gyerekeit egy hódító, nagyratörő birodalom!   Tudod, mit jelent a schola szó? Persze, persze, iskola. De az eredeti jelentése „pihenés, szabad idő”. No, nem azért, mintha… Tovább »

Úrinők és cselédeik

Tudjuk, hogy voltak cselédek, és voltak úriasszonyok a 19-20. század fordulóján, sőt még az 1930-40-es években is. Az Édes Annából még azt is sejtjük, hogy a viszonyuk nem mindig volt felhőtlen. De vajon ez a feszültség mennyire volt általános? Vajon miből fakadt az úriasszonyok örökös „cselédmizériája”? Kiből lesz cseléd?   Elsősorban szegény falusi 12-14 éves… Tovább »

Ki is volt valójában Nostradamus?

Biztos vagyok benne, hogy hallottad már a nevét, még az is lehet, hogy olvastad egy-két jóslatát. De tudod, hogy ki volt ő? Mikor élt? Mivel foglalkozott? Tudtad például, hogy könyvet írt a kozmetikumokról? Családi háttér   „Lánykori” neve, vagyis ahogy anyukája elnevezte születéskor: Michel de Nostredame volt. A kis Michel zsidó családba született 1503 december… Tovább »

Reneszánsz olasz csábítás

Itália nem csak a festészetben, szobrászatban, irodalomban hozott megújulást Európa számára, de a konyhaművészetben is éreztette a hatását. Még a híres francia konyha is éhes kutyusként nyomult az itáliai gasztronómia nyomába.     Cukrászok Velencéből   1601-et írtak, amikor a franciaországi avignoni palotában Medici Mária királyné tiszteletére fogadást adtak. A dúsan megrakott asztalokat elborították a… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!